Про Windows можна говорити що завгодно. Можна проклинати монополізм Microsoft, незручний інтерфейс Vista або її глючность. Але заперечувати, що саме "мелкомягкие" операційні системи стоять на більш ніж 90% споживчих машин у всьому світі, безглуздо. Втім, остання версія "вікон", що вийшла в 2006 році (після п'яти років очікування, до речі), надій, покладених на неї, не виправдала.
Звичайно, те, що буде сказане далі - це суб'єктивний погляд автора на проблему, але ОС виявилася зовсім не тим, чого хотіли побачити все. Схоже, основним завданням розробників тоді стала "зробити все красивіше". Досягли вони її чи ні - питання спірне. Якщо вам подобається, коли все прозоре і різноколірне - те відповідь буде, швидше за все, "так". А якщо дивитися з погляду дизайну і здорового глузду - ні. І найяскравішим прикладом невдачі дизайнерів Microsoft можна назвати нові вікна із страшно товстою напівпрозорою рамкою.
Що стосується інтерфейсу, то про нього навіть говорити не варто. Яким він був, таким і залишився: панель завдань, меню "Пуск". Хоча деякі зміни, звичайно ж, його спіткали. Так, багато операцій, які в XP здійснювалися парою кліков, тепер вимагали 5, а то і більше. Справжньою проблемою стало підключення до бездротової мережі, оскільки розібратися в плутаному WiFi-агентові було надзвичайне складно, та і взагалі, звичні опції були засунуті в абсолютно несподівані місця. Плюс, проблеми з сумісністю драйверів і істотно великі, ніж у попередника, системні вимоги, а також неосудна система попереджень про небезпеку, яка вважала підозрілою дією підключення навушників до виходу звукової карти.
Все це примушувало багато людей, що отримали новий комп'ютер з передвстановленою Vista, зносити систему і ставити XP. Зрозуміло, що більшість обивателів не можуть переустановити ОС, але, схоже, всі, хто на таке здатні, вже це зробили. Така ситуація дала компанії Apple, виробникові комп'ютерів Mac, оснащених операційною системою Mac OS X, вдосталь познущатися над одвічним ворогом в своїх рекламних роликах.
У Редмонді, природно, розуміють що ситуація склалася, прямо скажемо, для "мелкомягких" не найприємніша і тому, крім проведення рекламної компанії, орієнтованої на підйом іміджу Windows в очах громадськості, співробітники Microsoft займаються розробкою нової версії "вікон". Називається вона дуже просто: Windows 7. Треба сказати, що з 3 версії цієї системи (а тоді - ще графічної оболонки DOS), ОС Microsoft називалися то по роках їх випуску (95, 98, Millenium, 2000), то "знаковими" назвами (XP, Vista).
Якщо впродовж 2008 року про нову систему було відомо дуже мало, а то, що попадалося на очі, практично нічим не відрізнялося від Vista, то, на конференції Professional Developers Conference 2008, редмондци нарешті продемонстрували, що дійсно чекає користувачів в "сімці".
Архітектура системи не зміниться (принаймні, ніяких сильних низькорівневих змін не відбудеться), а основна робота була виконана над призначеним для користувача інтерфейсом, який дійсно, вперше з временн Windows 95, зазнав достатньо серйозні зміни. І, перш за все, вони торкнулися панелі завдань.
За наслідками дослідження виходило, що користувачі, в середньому, тримають відкритими 5-15 вікон, але при цьому активно працюють тільки в одному. Саме тому на панелі завдань, на якій вони відображаються у вигляді смужок із заголовком і іконою додатку, дуже часто не можна знайти потрібне, оскільки місце просто не вистачало. 
Нова панель завдань з ескізами
Тепер текст прибраний, а ікони збільшені. До того ж, їх можна переставляти в бажаному порядку. Самі ікони тепер позначають не вікна, а додатки, а для того, щоб подивитися на ескізи вікон, достатньо навести на значок курсор. Якщо ж натиснути на нього правою кнопкою, то з'явиться контекстне меню, що дозволяє, не виносячи вперед вікна додатку, зробити з ним яку-небудь операцію (скажемо включить-виключить музику). До речі, повертаючись до ескізів. Якщо натиснути на ікону Internet Explorer, то ви побачите не тільки вікна, але і всі вкладки браузера, що, звичайно ж, дуже приємно. 
Змінилася в кращу сторону і система згортання-розгортання вікон. Якщо підтягти одне з них до верху екрану, воно автоматично максимізовувалося, а якщо відтягнути - те повернеться в початковий стан. Якщо ж перемістити вікно в правий або лівий кут, воно займе рівно половину екрану.

У "сімці", для того, щоб проглянути вміст вікна, не потрібно буде обов'язково перемикатися в нього, достатньо буде просто навести курсор на ескіз і всі інші вікна стануть прозорими, залишаючи видимим тільки потрібне. Таким же чином, до речі, тепер можна подивитися на робочий стіл (просто тоді всі вікна стають прозорими, "скляними"), просто відвівши курсор в правий нижній кут. Це дуже важливо, оскільки гаджети тепер розташовуються саме на нім, а не в сайдбаре, який з'їдав велику частку робочого простору. 
Зміни торкнулися і області повідомлень, яка, у міру установки разного ПО, захаращувалася величезною кількістю міні-ікон. Тепер, нові значки завжди заховані, і користувач сам вирішує, кому дати право показати себе в трєє у всій красі, а кого так і залишити невидимим. Самі ікони шикуються так, щоб надати користувачеві найбільш швидкий і зручний доступ до часто виконуваних дій, таких, як, наприклад, вибір WiFi-мережі. 
Ну і, нарешті, Explorer. У нім з'явилися так звані "бібліотеки", в яких файли збираються за певними ознаками, а не по тому, в якій теці вони знаходяться. Наприклад, як можете бачити, в правом сайдбаре є бібліотеки картинок, музики, відео і документів.
В ув'язненні хочеться сказати тільки одне: ну нарешті! Користувачам дійсно вже давно потрібний новий інтерфейс, який краще б підходив для вирішення сучасних завдань. Не можна на протязі майже 15 років втюхивать покупцеві одне і теж, адже час і технології не стоять на місці. І, до речі, начебто "сімку" обираються оптимізувати для роботи на нетбуках і з мультитач-дисплеями. Якщо це дійсно так, то Mac OS X чекає серйозний удар і глузувати з РС "яблучникам" стане набагато складніше. Аби зробити чого-небудь з цими потворними "вебдванольнимі" віконцями...
|